SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Seo Uyumlu Makale Nedir?

Google, yahoo, bing, yandex, baidu, ask vs. gibi arama motorlarının her sayfayı analiz etme ve sıralama kriterleri vardır. En profesyonel iş tahmin edildiği gibi google tarafından yapılıyor. Sıralama etkileri için nelerin yapılması gerektiğini zaten kendileri kullanıcılarına bildiriyor. Bu belirli kriterlere uyarak hazırlanan yazılara biz seo uyumlu makale diyoruz. Yani kısaca günlük hayattaki konuşma tarzı değil de belirli bir algoritma baz alınarak yazılan makalelerdir.

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Yazının belirli kriterleri var dedik. Peki bu kriterler nelerdir? Sıralamadaki yerleri neye göre belirlenir?

 

  1. Özgünlük

Birinci şartımız özgünlük. Yani sitemize ekleyeceğimiz yazılar şimdiye kadar hiç bir sitede yayınlanmamış olmalı. Kendiniz yazmak zorundasınız. Kopyala/yapıştır içerikler pek ilgi görmez ve sıralamalarda üst sıralarda çıkamaz. Hatta sitenize copy/paste eklediğiniz yazılar, zarar verecektir. Anahtar kelimenizde düşüş yaşamanıza neden olabilir. Arama motorları bu copy/paste metinleri internet üzerindeki diğer sitelerle karşılaştırır ve kopyalanan metinleri tespit eder. Böylelikle metninizin özgün olmadığına karar vererek puanınızı düşürür.

  1. Kelime Sayısı

Yazılan her ne ile ilgiliyse içerik en az 300 kelime olmalıdır.” Google çok kapsamlı araştırmalar yaptıktan sonra yararlı bir makalenin en az 300 kelime olabileceğini hesaplamıştır ya da bir ziyaretçi, sitede 3 dakikadan az kalıyorsa Google’ın düşüncesi “ Ziyaretçi bu siteden yararlanamamıştır “ şeklindedir. O yüzden ilk dikkat etmeniz gereken şey makalenin gerçekten yararlı olmasıdır. Önce ziyaretçiyi memnun edeceksiniz daha sonra Google’ı.Üst sınır yok. İstediğiniz kelime sayısı kadar yazabilirsiniz. Burada önemli olan kelime sayısına oranla kullanabileceğiniz anahtar kelime yoğunluğudur. Gerçek anlamda bir makale yazmak ve kullanıcıyı sıkmadan bilgilendirmek istiyorsanız 500  kelimenin altına düşmememiz gerekmektedir. Yazınızı uzun tutmak adınada kısır döngüye düşerek yazdıklarınızı tekrarlamakta mantıklı bir seçenek değildir. Google sizin içeriklerinizi analiz ederken makalelerinizde bulunan eşanlamlı, yan anlamlı kelimeleri dâhi kontrol etmektedir. Bol zengin içerikli kelime haznesi fazla  yazılar daha avantajlıdır.

  1. Anahtar Kelime Yoğunluğu

Bir yazıda anahtar kelime yoğunluğu minimum %2 ve maksimum %4 olmalıdır. Tamamen %4 olması daha faydalıdır. Örneğin, “bilişim suçları” ile ilgili bir anlatım yapıyorsunuz. Bu anlatım toplamda 100 kelime tuttu. Siz bu 100 kelimede en fazla 4 adet “bilişim suçları” kelimesi kullanabilirsiniz. 5. kelimeyi kullandığınız zaman tehlike çanları sesini duyurmaya başlar. 2 kelimenin altında kullandığınız zaman da iyi sonuç alamazsınız. Çünkü anlattığınız bir şeyi yazmanız gerekir. Anahtar kelimenizi makale içerisinde kullanmadığınız zaman algoritmalar sizin aslında çok da yararlı olmayan bir paylaşım yaptığınız kanaatine varacaktır.

  1. Bold, Strong, Italic Özellikler

Yine yazıya ait keyword hangisi ise onu makalenin herhangi bir bölümünde kalın, güçlü veya italik yapmak gerekmektedir. Bunu tahmin etmek çok da zor değildir. Bir konuda yazı yazıyorsanız, anlatmak istediğiniz olayın asıl kelimesini kalın yapmanız daha çok ilgi çeker değil mi? Üçünü de ayrı ayrı kullanmanıza gerek yok. Sadece bir tanesini kullanmak yeterli olacaktır. Örneğin; Son yıllarda ülkemizde bilişim suçlarında belirgin bir artış yaşanmaktadır.

  1. Yazıyı Zenginleştirmek

Yazınız ne kadar zengin olursa o kadar iyi. Tablo eklemek, resim kullanmak, video kullanmak yazıyı zenginleştirir.

 

Leave comment