Alan Adı Kaydı

Alan adı, diğer bir adıyla "Domain Name" sizin internet üzerindeki mağazanızın adıdır. Her bir alan adı aslında benzersiz bir IP numarasıdır. Alan adı seçimi internet dünyasına girerken en önemli unsurlardan biridir. Seçtiğiniz alan adının sizi ya da şirketinizi en iyi temsil eden bir isim olmasına dikkat etmelisiniz. Seçtiğiniz alan adı çok uzun olmamalıdır. İnsanlar alan adınızı yazarken yanlış yazma gibi bir durumla kalmamalıdır. Basit, anlamlı, sizi temsil eden bir ad olmalıdır. Şirketler için şirket ismi ve yaptığı işi ifade eden bir ekleme ile isim almak uygundur. Mesela şirket adı ABC ise ve bu şirket enerji işi yapıyorsa abcenerji.com gibi bir alan adı uygundur. Alan adınızın içinde yaptığınız işin geçmesi arama motorlarında bulunabilirliğinize de katkısı vardır.

İsim seçiminde bir diğer önemli husus uzantı seçimidir. Eskiden bir kaç uzantı varken şimdi yüzlerce uzantı bulunmaktadır. Ancak en bilinenleri

.com  Ticari alan adı olarak üretilmiş olmasına rağmen günümüzde her tür site için kullanılmaya başlamıştır. İngilizce de " commercial" anlamına gelmektedir.
.net  İngilizcede ağ uzantısı anlamına gelen "network" kelimesinden kısaltılmıştır. Network şirketleri için uygundur.
.org  Organizasyonlar, dernekler gibi yerler için kullanılır "organization" kelimesinin ilk üç harfi kullanılmıştır.
.biz  Bu uzantı iş, ticaret anlamına gelen "business"  kelimesinden kısaltılmıştır.
.info  Uzantısı bilgi anlamına gelmektedir. İngilizcede "information" kelimesinin kısaltılmışıdır.
.pro  Profesyonel anlamına gelmektedir. İngilizcede professional" kelimesinin kısaltılmışıdır.
.name  Gerçek isimler için bu uzantı kullanılmaktadır. İngilizcede "nickler" kelimesinden üretilmiştir.
.edu  Eğitim kurumları için türetilmiş bir alan adı uzantısıdır. "education" kelimesinin kısaltılmışıdır.
.gov  Devlet kuruluşlarının alan adı uzantısıdır. "government" kelimesinin kısaltılmışıdır.

Bunlar dışında ülke uzantıları bulunmaktadır. Türkiye için tr, Amerika için us, Almanya için de, Fransa için fr gibi her ülkenin bir uzantısı vardır. Ülke uzantıları çoğunlukla normal uzantıların yanında kullanılır com.tr gibi.

Alan adınızı ICAN akredite kuruluşlarına üye güvenilir bir firmadan almanız önemlidir. Eğer alan adınızı sizin adınıza şahıslar alıyorsa mutlaka alan adınızı kendi üzerinize ya da şirketiniz üzerine almalısınız. Çünkü şahıslar yarın öbür gün ortadan kaybolduğunda alan adınız da gider. Sonuç olarak alan adı satın alınan değil kiralanan bir şeydir. Her sene yenilenerek kiralama bedeli ödenir. Bu ödeme yapılmazsa alan adınız boşa çıkar ve başkaları alabilir.

Alan adı sorgulamasını sizin adınıza yapmamız ve size bir teklif vermemiz için lütfen aşağıdaki formumuzu doldurunuz.

Alan Adı Talep Formu

Alan Adı Talep Formu

Lütfen aşağıdaki formu doldurup bize gönderiniz. Gerekli araştırma yapılıp size en kısa sürede geri dönülecektir.