Basit olarak, bir strateji, istenen bir hedefe ya da birden çok hedefe ulaşmak için oluşturulan bir eylem planıdır. Örneğin, kapsayıcı hedefiniz, bu yıl web siteniz üzerinden geçen yıla oranla % 20 daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak olabilir. İşletmenizin ölçeğine bağlı olarak, dijital pazarlama stratejiniz çok sayıda hedef ve çok sayıda hareketli parça içerebilir, ancak bu basit strateji düşüncesine geri dönmeniz, bu hedeflere ulaşmaya odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Dijital stratejinizi dijital pazarlama kampanyalarınızla karıştırmak kolaydır. Dijital stratejiniz, kapsamlı pazarlama hedefinize ulaşmanıza yardımcı olmak için uyguladığınız işlem dizisidir. Dijital pazarlama kampanyalarınız, stratejinizin içinde sizi bu hedefe ulaşmaya yönlendiren yapı taşları veya eylemleridir. Bir kampanyanın birkaç yıl boyunca yayınlanmasına rağmen, bunun bir strateji oluşturmayacağını unutmayın.

Kapsamlı bir Dijital Strateji Nasıl Oluşturulur?

1. Alıcı Profilinizi Oluşturun
Herhangi bir pazarlama stratejisi için - çevrimdışı veya çevrimiçi - pazarlama için kime gittiğinizi bilmeniz gerekir. En iyi dijital pazarlama stratejileri, alıcı kişilere göre oluşturulur ve ilk adımınız bunları oluşturmaktır.Alıcı kişiler ideal müşterilerinizi temsil eder ve işinizin hedef kitlesini araştırmak, araştırmak ve röportaj yapmak suretiyle oluşturulabilir. Kitleniz hakkında varsayımlar yapmak, pazarlama stratejinizin yanlış yöne gitmesine neden olabileceğinden, bu bilgilerin mümkün olan her durumda gerçek verilere dayandırılması gerektiğini unutmayın. Kişilerinizin yuvarlak bir resmini elde etmek için, araştırma havuzunuz, müşterileriniz, potansiyel müşterileriniz ve kişi kitlenizin dışındaki kullanıcıların hedef kitlenizle uyumlu bir karışımını içermelidir.

2. Hedeflerinizi ve ihtiyaç duyacağınız dijital pazarlama araçlarını tanımlayın.
Pazarlama hedefleriniz daima işin temel hedeflerine bağlı kalmalıdır. Örneğin, işletmenizin hedefi, geliri % 20 artırmaksa, pazarlamacı olarak hedefiniz, web sitesi üzerinden geçen yıl elde ettiğiniz başarıya katkıda bulunmak için geçen yıla kıyasla daha fazla potansiyel müşteri elde etmek olabilir.Kapsayıcı hedefiniz ne olursa olsun, onu nasıl ölçeceğinizi bilmelisiniz, daha da önemlisi bunu ölçebilmeniz gerekir. Bunu yapmak için doğru dijital pazarlama araçlarına sahip olmalısınız. Dijital stratejinizin etkinliğini her bir işletme için farklı ve hedeflerinize bağlı olarak nasıl ölçeceğiniz ve bundan emin olmanız hayati bir önem taşır.

3. Mevcut dijital pazarlama kanallarınızı ve varlıklarınızı değerlendirin.
Mevcut dijital pazarlama kanallarınızı veya varlığınızı stratejinize dahil etmeyi düşünürken, daha büyük resmi göz ardı etmekten kaçınmak için düşünmeniz yararlı olacaktır. Sahip olunan, kazanılan ve ödenen medya çerçevesi, halihazırda kullanmakta olduğunuz dijital araçların, varlıkların veya kanalların kategorilere ayrılmasına yardımcı olur.

Sahip olunan medya
Bu, markanızın veya şirketinizin sahip olduğu dijital varlıkları ifade eder. Web siteniz, sosyal medya profilleriniz, blog içeriğiniz veya görseliniz, sahip olunan kanallar, işletmenizin tam kontrol sahibi olduğu şeylerdir.

Kazanılan Medya
Başka web sitelerinde dağıtmış olduğunuz içerik, PR yaptığınız çalışma veya teslim ettiğiniz müşteri deneyimi olsun, kazanılan medya sonuç olarak aldığınız tanımadır. Örneğin, basın, olumlu yorumlar ve içeriğinizi sosyal medyadaki diğer kullanıcılarla paylaşarak medyayı kazanabilirsiniz.

Ücretli Medya
Ücretli medya, adından da anlaşılacağı gibi biraz kendini açıklayıcıdır - ve alıcı personelinizin dikkatini çekmek için para harcadığınız herhangi bir araç veya kanala atıfta bulunur. Buna, Google AdWords, ücretli sosyal medya gönderileri, yerel reklamlar (diğer web sitelerindeki sponsorlu gönderiler gibi) ve görünürlüğü karşılığında doğrudan ödediğiniz diğer araçlar dahildir.Sahip olduğunuzu toplayın ve her bir aracı veya varlığını bir e-tabloda sınıflandırın. Böylece, sahip olduğunuz, kazanılan ve ödenen reklamlarınız hakkında net bir resminiz olur.

Dijital pazarlama stratejiniz, hedefinize ulaşmanıza yardımcı olmak için birlikte çalışan üç kanalın unsurlarını içerebilir. Örneğin, web sitenizde potansiyel müşteri oluşturmanıza yardımcı olacak bir açılış sayfasındaki bir içerik olabilir. İçeriğin oluşturduğu potansiyel müşteri sayısını artırmak için ve bunu paylaşılabilir kılmak için gerçek bir çaba göstermiş olabilirsiniz. Bu, diğerlerinin kişisel sosyal medya profilleri aracılığıyla dağıtarak, açılış sayfasındaki trafiği artırıyor olabilir. Bu, kazanılan medya bileşenidir. İçeriğin başarısını desteklemek için, içeriğinizi Facebook sayfanızda yayınlamış olabilirsiniz ve hedef kitlenizde daha fazla kişinin görmesine izin vermiş olabilirsiniz.

Sahip olduğunuz ve kazanılan medyanız başarılı olursa, para yatırmanız gerekmeyebilir. Hedefinize ulaşmak için en iyi çözümü değerlendirmek ve ardından işiniz için en iyi çalışan kanalları dijital pazarlama stratejinize dahil etmek hedefiniz olmalıdır.

4. Sahip olduğunuz medyayı denetleyin ve planlayın.
Mevcut sahip olduğunuz içeriğin bir listesini yapın ve her bir öğeyi mevcut hedeflerinize göre daha önce gerçekleştirilmiş olanlara göre sıralayın. Buradaki fikir, şu anda çalışmakta olanı ve neyin işe yaradığını anlamaktır, böylece gelecekteki içeriği planlarken kendinizi başarıya ulaştırırsınız.Mevcut içeriğinizdeki boşlukları tanımlayın.
Alıcı kişilere dayanarak, sahip olduğunuz içerikteki boşlukları belirleyin. İçerik oluşturma planı oluştur.
Bulduğunuz bulgulara ve belirlediğiniz boşluklara dayanarak, hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak içeriği belirten bir içerik oluşturma planı hazırlayın.

5. Kazanılan medyanızı denetleyin ve planlayın.
Önceki kazanılan medyanızı mevcut hedeflerinize göre değerlendirmek, zamanınızı nereye odaklayacağınıza dair bir fikir edinmenize yardımcı olabilir. Trafiğinizin ve potansiyel müşterilerinizin nereden geldiğini görün (hedefiniz buysa) ve kazanılan her medya kaynağını en etkiliden en etkili olana kadar sıralayın.Bu bilgileri Google Analytics gibi araçlardan alabilirsiniz.Sektör basınına katkıda bulunduğunuz belirli bir makalenin, web sitenize çok fazla nitelikli trafik oluşturduğunu fark edebilirsiniz. Ya da, LinkedIn'in içeriğinizi paylaşan kullanıcıların çoğunu gördüğünüz yer olduğunu ve bunun da çok fazla trafik çekeceğini keşfedebilirsiniz. Buradaki fikir, kazanılan medyanın hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak ve geçmiş verilere dayanmayan nelerin oluşturulduğuna dair bir resim oluşturmaktır. Ancak, denemek istediğiniz yeni bir şey varsa, bunun henüz denenmediği ve test edilmediği için bunu hesaba katmayın.

6. Ücretli medyanızı denetleyin ve planlayın.
Bu işlem, aynı sürecin çoğunu içerir: Mevcut hedeflerinizi karşılamanıza yardımcı olma olasılığını belirlemek için mevcut ücretli medyanızı her platformda (ör. Google AdWords, Facebook, Twitter vb.) değerlendirmeniz gerekir.AdWords’te çok fazla para harcadıysanız ve beklediğiniz sonuçları görmediyseniz, belki de yaklaşımınızı hassaslaştırmanız veya tamamen geri çekmeniz ve daha iyi sonuçlar elde etmeyi sağlayan başka bir platform üzerinde odaklanmanız gerekir.Sürecin sonunda, kullanmaya devam etmek istediğiniz ücretli medya platformları ve (eğer varsa) stratejinizden kaldırmak istediğiniz net bir fikre sahip olmanız gerekir.

7. Hepsini bir araya getirin.
Planlamayı ve araştırmayı yaptınız ve şimdi dijital pazarlama stratejinizi oluşturan unsurların sağlam bir vizyonuna sahipsiniz. Şimdiye kadar sahip olmanız gerekenler:

  • Alıcı personelinizin / kişilerinizin profili
  • Bir veya daha fazla pazarlamaya özgü hedef
  • Mevcut, kazanılmış ve ödenmiş ortamınızın envanteri
  • Mevcut, kazanılmış ve ödenmiş ortamınızın denetimi
  • Sahip olunan bir içerik oluşturma planı veya istek listesi

Şimdi, tüm bunları bir araya getirici strateji belgesi oluşturmak için bir araya getirmenin zamanı geldi.

GELİN DİJİTAL STRATEJİNİZİ VE HEDEFLERİNİZE ULAŞMANIZA YARDIMCI OLACAK EYLEM DİZİLERİNİ BİRLİKTE OLUŞTURALIM.